espati.lv

Kā izveidot plaukstošu uzņēmumu. Otrā daļa

Kā izveidot plaukstošu uzņēmumu. Otrā daļa

Autors: Olafs Zvejnieks, "Kapitāls"
Foto: shutterstock.com
2008. gada 9. oktobris

>   Izdrukāt
>   Nosūtīt
Rakstu sērija "Kā izveidot plaukstošu uzņēmumu" radīta, lai palīdzētu ikvienai no jums saprast, kā norisinās uzņēmuma izveidošanas process, un kā jārīkojas, lai šis process noritētu veiksmīgi. Nebaidieties no skaitļiem, kas minēti rakstātie domāti uzņēmumiem, kas orientējas uz ASV un globālo tirgu; Latvijas gadījumā tie, protams, būs stipri mazāki. Ir vērts šo rakstu sēriju saglabāt kā teorētisku rokasgrāmatu savu nākotnes plānu realizēšanai.

Sērijas iepriekšējā rakstā stāstījām, kādi ir paši pirmie soļi uzņēmuma radīšanā. Šodien aprakstīta otrā fāze - PRODUKTA PROTOTIPA IZSTRĀDE.


Nepieciešamā nauda – 100-150 tūkst. ASV dolāru.

Prototips ir jūsu biznesa idejas pirmais fiziskais iemiesojums. Tas nepieciešams, lai piesaistītu resursus tālākai izaugsmei. Nejauciet to ar gala produktu – tā ir bīstama kļūda. Prototipam nav jābūt skaistam, tam ir jādemonstrē, ko tad jūsu piedāvātais produkts īsti darīs. Parādiet to kādam desmitam potenciālo klientu un investoru, kas spēj novērtēt jūsu ideju, aprakstīt galvenās īpašības un palīdzēt produkta attīstībā.

1. Norobežojiet intelektuālo īpašumu.

Mērķis – izvairīties no citu patentu tiesību pārkāpumiem un nodrošināt savas tiesības.

Patentu tiesības ir tehnoloģiju un dažādu interneta pakalpojumu uzņēmumu lielākās galvassāpes. Ļoti vēlams tās novērst jau pašā sākumā.

2. Radiet konsultatīvo padomi.
Mērķis – radiet formālu grupu no visiem tiem, kas varētu jums palīdzēt.

6 – 12 cilvēku liela konsultatīvā grupa palīdzēs jums ar pieredzi, sakariem un, iespējams, naudu. Agrīnā attīstības stadijā nav slikti, ja padomē ir daudz tehniski kompetentu cilvēku, kas palīdzēs attīstīt produktu, taču būtu vēlami arī daži pieredzējuši uzņēmēji, kuri varētu palīdzēt vadīt kompāniju. Par nelielām uzņēmuma kapitāla daļām – parasti 0,1-1% robežās – mēnesī jums vajadzētu saņemt vismaz četras stundas viņu laika. Izvairieties no lielām padomdevēju grupām, tās ir neefektīvas. Meklējiet padomdevējus ar specializāciju, kuri spēj atrisināt konkrētas problēmsituācijas.3. Uzbūvējiet prototipu.
Mērķis – sarīkot jūsu produkta pirmo pārbaudi.

Prototipa radīšana ir process, kas saistīts ar nemitīgu atkārtošanu. Sāciet ar vienkāršu skici un parādiet to dažiem potenciālajiem klientiem. Paklausieties viņu teiktajā un skici uzlabojiet. Parādiet atkal...

Ja nepieciešamas specifiskas tehniskās zināšanas, nolīgstiet speciālistus, taču vislabāk – iztieciet saviem spēkiem. Izmaiņu būs daudz, un ārpakalpojumu izmantošana izmaksās dārgi. Šajā fāzē visiem iesaistītajiem būtu jāparaksta konfidencialitātes un informācijas neizpaušanas līgums.

4. Meklējiet biznesa eņģeļus.

Mērķis – saglābt jūsu attiecības ar banku vai vecākiem.

Šis ir pirmais brīdis, kad vērts padomāt par papildu finansējuma piesaistīšanu. Dažiem uzņēmumiem – galvenokārt programmatūras vai dažādu tīkla pakalpojumu radītājiem – daudz naudas nevajag, taču, ja gatavojaties ražot kaut ko taustāmu, nauda būs nepieciešama. Jums jāmeklē biznesa eņģeļi – atšķirībā no riska kapitālistiem, kas parasti iesaistās tikai tad, kad kompānijai ir vismaz pārdošanai gatavs produkts, biznesa eņģeļi iesaistās agrīnajās biznesa stadijās.

Galvenais, kas jāsaprot – visa nauda nav vienāda. Draugi un ģimene ir dabisks sākuma punkts, taču pārāk lieli aizņēmumi ar apdraudēt attiecības. Meklējot investorus, neaizmirstiet, ka jūs nemeklējat tikai naudu, bet gan naudu un smadzenes, sakarus un pieredzi. Neuzskatiet biznesa eņģeļu doto naudu par aizņēmumu – vismaz daži no tiem var vēlēties kapitāla daļas, tāpēc paredziet šim mērķim 10-15% no kapitāla. Un vispār – pierodiet pie kapitāla daļu atdošanas. Ja uzņēmuma finansēšanai tiek izmantots riska kapitāls, dažos jautājumos dibinātāju rokās paliek pat tikai 5-10% kapitāla daļu.

Nākamajos sērijas rakstos –turpmākie soļi sava uzņēmuma attīstīšanā.
* Raksts pārpublicēts no žurnāla “Kapitāls” 2006. gada jūlija numura ar redakcijas laipnu atļauju.

Saistītie raksti

Brīvais darba laiks bojā attiecības?

Darbaholisms - kad kaitina viss, izņemot darbs

Kāpēc sievietes pelna mazāk nekā vīrieši?

20 ikdienas lietas, kas palīdz vairot ENERĢIJU, kad esi NOGURUSI

10 noderīgi knifi, lai IETAUPĪTU naudu uz APĢĒRBA rēķinaPastāsti draugiem: draugiem.lv twitter.com twitter.com

> Komentēt

Niks (viesis), 2011. gada 5. jūlijs, 00:22

Niks

Ziņot par nekorektu komentāru
adimiters (viesis), 2011. gada 5. jūlijs, 00:22

xsgfdgf

Ziņot par nekorektu komentārukontakti    |    reklāma    |    espati.lv    |    kļūsti par autoru    |    saistību atruna